قراردادهای نفتی وگازی ایران جذاب برای سرمایه گذاری
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۵:۱۴ PM


رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز: بدون شک این اجلاس یکی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی به ویژه صنعت گاز محسوب می شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، دکتر روحانی افزود : مایلم به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران و از سوی ملت ایران حضور شما عالیجنابان ، سران کشورها و دولت ها و روسای محترم هیات ها ، وزرای محترم ، دبیر کل محترم مجمع و سایر اعضای هیات ها را به سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز خیرمقدم عرض کنم.

آقای روحانی گفت : هدف از این اجلاس همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع ، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه های مختلف از جمله اکتشاف ، تولید و تجارت گاز طبیعی ، هماهنگی سیاست ها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقاء جایگاه مجمع در عرصه بین المللی انرژی است .

تأمین انرژی با آلایندگی کمتر و هزینه قابل قبول در دست ماست

رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: امیدوارم این اجلاس بتواند فرصت مغتنمی برای بحث و تبادل نظر درباره اهداف و دیدگاه های مجمع فراهم سازد.

آقای روحانی افزود: به رغم اهمیت و ضرورت استفاده از انرژی فسیلی ، بهره برداری ناپایدار از این منابع انرژی باعث بروز برخی آسیب های اجتماعی شده و آثار منفی در محیط زیست داشته است و جهان را با مسئله خطیر موازنه میان استفاده از انرژی برای توسعه اقتصادی و حفظ محیط زیست مواجه ساخته است.

وی گفت: لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پایدار توجه شود و پیشنهاد کرده ایم در پیامی از این اجلاس به کنفرانس کاپ 21 که در صدد دسترسی به توافقی بین المللی درباره تغییر اقلیم است و هفته آینده در پاریس برگزار می شود مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کنندگان گاز برای همکاری و هماهنگی سیاست های اعضای این مجمع با توافق های بین المللی در مسائل محیط زیست را اعلام می کنیم.

آقای روحانی افزود: اخیراً در اجلاس سران توسعه پایدار سازمان ملل متحد که در نیویورک تشکیل شد و به تصویب اهداف هفده گانه توسعه پایدار و به دستور کار اجلاس توسعه 2030 منجر شد انرژی نیز به عنوان یکی از چالش های جامعه بین المللی مورد توجه قرار گرفت.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از جوامع مصرف کننده و پیشرفته در صدد استفاده از انرژی های تجدید پذیر برآمده اند گفت: براساس چشم اندازهای معتبر انرژی سهم انرژی های تجدید پذیر در تأمین انرژی های مورد نیاز جهان تا سال آینده قابل پیش بینی محدود است و برای گذار از دوران سوخت های فسیلی به انرژی های تجدید پذیر راهی طولانی در پیش است.

آقای روحانی افزود: اکنون این سوال مطرح است که برای تأمین انرژی با آلایندگی کمتر و هزینه قابل قبول در دوران گذار چه باید کرد.

رئیس جمهور گفت: بخش مهمی از راه حل این معضل در دسترس ماست و این موضوعی است که مجمع کشورهای صادر کننده گاز و این اجلاس را اهمیتی جهانی بخشیده است.

مزیتهای اقتصادی، فنی و زیست محیطی گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوختها

رئیس جمهور گفت: مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطی گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی باعث شده تا اهمیت آن به عنوان منبع مهم انرژی افزایش یابد.

آقای روحانی افزود:‌ انتظار این است که مصرف گاز طبیعی در دهه‌های آینده افزایش چشمگیری یابد.

وی گفت:‌ گاز طبیعی می‌تواند بعنوان پلی مطلوب برای گذار از مرحله تکیه بر سوخت فسیلی به بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید‌پذیر تبدیل شود.

رئیس جمهور افزود: بازارهای انرژی پدیده‌ای ماهیتاً پویاست که بازار گاز طبیعی از این موضوع مستثنا نیست.

وی گفت: این بازار در عرضه گاز شامل تولید گاز غیرمتعارف و تولید سوخت‌های جایگزین و همچنین در تغییرات تقاضا و نواوری در استفاده از گاز طبیعی برای تولید برق، حمل و نقل و پتروشیمی ایجاد می‌شود.

روحانی تصریح کرد ‌:‌ ارتقای سطح جهانی مجمع جهانی کشورهای صادرکننده گاز مستلزم ایجاد نگاهی فراگیر از گذشته است تا این مجمع ، نقشه راه آینده را به درستی تنظیم کند و زمینه افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی را فراهم کند.

وی گفت: تقویت همکاری‌های کشورهای عضو و تبادل نهادهای سازمانی ، تبادل تجربیات و اتخاذ سیاست‌های هماهنگ در عرصه تولید و بازار تدابیری می خواهد که برای تحقق این هدف لازم است.

همکاری سازمان یافته کشورهای تولیدکننده گاز در بازارهای منطقه ای

رئیس جمهور گفت: همکاری های سازمان یافته کشورهای تولیدکننده گاز در بازارهای منطقه ای از ارکان تعامل بلندمدت کشورهای عضو محسوب می شود.

آقای روحانی افزود: این امر می تواند موجبات بهره گیری اقتصادی و بهینه سازی انتفاع از منابع محدود و تجدیدناپذیر را فراهم آورد.

رئیس جمهور گفت: در فضای تعامل بین کشورهای دوست که دارای منافعی همسو هستند در یک مجمع بین الدولی که با همدلی اعضای آن 15 سال پیش در تهران پایه گذاری شد، افزایش منافع یک کشور ضرورتا با زیان عضو دیگر تامین نمی شود بلکه منافع هر یک از کشورهای عضو می تواند در قالب یک استراتژی واحد جمعی با افزایش منافع جمعی و تقسیم آن به صورت بهتری تامین شود.

وی افزود: هنر و درایت مجمع کشورهای صادرکننده گازی این است که ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالکیت و حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گازی و نحوه بهره برداری از آن که طبعا به مصرف و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می یابد سازگاری بیشتر سیاست های انرژی ، همکاری و تشریک مساعی اعضای مجمع را امکان پذیر سازد.

صادرات گاز به کشورهای همسایه از طریق خط لوله

رئیس جمهور در ادامه گفت :‌ ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر طبیعی جهان از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید و صادرات گاز طبیعی و مشارکت بیشتر در تامین امنیت عرضه انرژی جهانی برخوردار است .

آقای روحانی گفت :‌ کشور من طی سال های گذشته سیاست جایگزینی گاز به جای سایر سوخت های فسیلی را به کار بسته و در حال حاضر حدود 70 درصد ترکیب انرژی ایران را گاز تشکیل می دهد .

رئیس جمهور افزود :‌ حدود 90 درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبکه سراسری توزیع گاز دسترسی دارند و ظرفیت تولید گاز ایران تا دو سال آینده به بیش از هزار میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

وی گفت :‌ اما مقایسه نسبت به میزان تولید با حجم ذخایر به ویژه نسبت صادرات گاز طبیعی این کشور به حجم ذخایر آن نشان می دهد که محدودیت های تحمیلی سیاست های بین المللی در سال های گذشته مانع بهره برداری مطلوب ایران از این ظرفیت ها شده است .

رئیس جمهور ادامه داد : البته ما معتقدیم این وضعیت با توافق های اخیر در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای با کشورهای 1+5 به سرعت تغییر خواهد کرد و مقدمات این تغییرات وسیع و همه جانبه نیز در سرمایه گذاری ها و تصمیماتی که از بدو شروع به کار این دولت صورت گرفته آماده شده است .

وی گفت : تداوم افزایش سریع ظرفیت های تولید گاز ایران در دو سال گذشته این امکان را به ایران می دهد که صادرات گاز را به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و به سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد .

همکاری با کشورهای عضو مجمع صادرکننده گننده ، اولویت ایران

رئیس جمهور در ادامه گفت: راهبرد ما بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی از طریق سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز استوار شده است .

آقای روحانی گفت: طبعا اولویت همکاریهای ما با فعالیت کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز است.

آقای روحانی افزود: من از روسای محترم کشورها و دولت های عضو مجمع که در این اجلاس حضور یافتند دعوت می کنم برای ارتقای همکاریها و حفظ منافع متقابل در سرمایه گذاریهای ایران برای توسعه منابع عظیم گاز این کشور که در راستای افزایش سهم مجمع در تولید و تجارت گاز طبیعی در جهان است مشارکت کنند.

رئیس جمهور گفت: بی مناسبت نیست که یادآوری کنم چارچوب قراردادهای نفتی و گازی جدید ایران زمینه جذابی را برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران فراهم می سازد و این دولت حمایت خود را از سرمایه گذاریهای بین المللی در صنعت نفت و گاز اعلام می دارد .

وی گفت: البته ایران علاوه بر افزایش ظرفیت های تولید برنامه های گسترش مصرف گاز در داخل و در عین حال افزایش کارآیی انرژی و صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف را در دستور کار خود دارد تا بتواند ضمن بهره گیری دائمی از این انرژی پاک ظرفیت صادراتی خود را ارتقا بخشد.

رئیس جمهور در پایان از همه میهمانان که با حضور خود شور لازم را به این اجلاس تاریخی دادند سپاسگزاری کرد و موفقیت کامل اجلاس و اقامت خوشی را برای میهمانان در تهران آرزو کرد.


برچسب ها:
گاز ،

رئیس جمهور ،