افزایش همکاری های اقتصادی و بازرگانی؛ ایران و صربستان
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۵:۱۷ PM


ایران و صربستان بر ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی و بازرگانی متناسب با روابط سیاسی دو کشور تاکید کردند .


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ در دیدار رئیس مجلس صربستان و وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان طرفین ضمن تاکید بر تشکیل چهارمین اجلاس مشترک در ماه آینده میلادی در تهران خواستار توسعه و افزایش همکاری های اقتصادی میان دوکشور شدند .

خانم مایا گویکوویچ رئیس مجلس صربستان در این دیدار گفت : تجارت 20 میلیون دلاری با توجه به روابط خوب سیاسی دوکشور راضی کننده نیست ، ایران و صربستان فرصت خوبی برای گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف اقتصادی بویژه تجارت و صنعت گردشگری دارند و امیدواریم در اجلاس چهارم توافقنامه های خوبی امضا شود و فعالان اقتصادی دو کشور همکاری های خوبی را آغاز کنند.

اجرای طرح های مشترکی در کشورهای دیگر

خانم مایا گویکوویچ با اشاره به حمایت مجلس از امضای قراردادهای همکاری دوجانبه افزود : می توانیم طرح های مشترکی در کشورهای دیگر اجرا کنیم و باتوجه به امکان صادرات بدون تعرفه گمرکی صربستان به برخی کشورها مثل روسیه و بلاروس ، فرصت خوبی برای تجارت داریم.

صربستان کاندیدای ورود به اتحادیه اروپا است

وی گفت : صربستان کاندیدای ورود به اتحادیه اروپا است و ایران می تواند روی صربستان بعنوان یک کشور دوست در اروپا حساب کند.

ایجاد شرکت های مشترک برای انجام فعالیت های زیربنایی

وزیر صنعت ، معدن و تجارت هم در این دیدار با اشاره به نقش حمایتی مجلس دوکشور از امور اجرایی و اجرایی شدن توافق ایران و کشورهای 1+5 با حمایت مجلس گفت : این توافق نشان داد با تفاهم و گفتگو و احترام به حقوق بین الملل می توان پیچیده ترین مسائل را حل و فصل کرد و امیدواریم این توافق که از ارزش بالای منطقه ای و بین المللی برخوردار است نمونه خوبی برای حل و فصل مشکلات در منطقه باشد.

محمدرضا نعمت زاده به توافقنامه ها و تفاهمنامه های متعدد دو کشور و تلاش برای اجرایی شدن انها اشاره کرد و افزود : علاوه بر تجارت زمینه های خوبی برای توسعه همکاری ها در بخش های گردشگری و جهانگردی ، فرهنگی و تحقیقات و فناوری علوم ، مبادله استاد و دانشجو و همچنین سرمایه گذاری صنعتی و معدنی وجود دارد.

وی گفت : می توانیم شرکت های مشترک برای انجام فعالیت های زیربنایی در دوکشور و دیگر کشورها ایجاد کنیم و ظرفیت های بخش کشاورزی شما زمینه خوبی برای توسعه همکاری هاست که امیدواریم در اجلاس کمیسیون مشترک تصمیم های خوبی گرفته شود.