نزدیکی مواضع ایران و الجزایر در صحنه بین‌المللی
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۵:۴۴ PM


رییس مجلس شورای اسلامی: الجزایر و کشورهای آفریقای شمالی زمینه های فراوان و مناسبی برای همکاری های اقتصادی و سیاسی با ایران دارند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی لاریجانی در دیدار با عبدالمالک سلال نخست‌وزیر الجزایر، افزود: بخش های خصوصی می توانند به گسترش این همکاری ها کمک کنند اما بازارهای تجاری الجزایر برای تجار ایرانی باید شناخته شود.


وی گفت: کشور شما همیشه مواضع مناسبی درخصوص مسائل هسته‌ای ایران و همچنین سوریه داشته است و همین مسئله زمینه‌های همکاری را با ثبات‌تر خواهد کرد و مواضع ما در صحنه بین‌الملل به هم نزدیک است.


وی با اشاره به رفتارهای دوگانه غربی‌ها درباره مسئله حقوق بشر تصریح کرد: حقوق بشر دستاویزی برای برخی از کشورها شده است و آنها سعی می‌کنند با توسل به این مسئله، نظم و امنیت کشورها را از هم بپاشند.


رئیس مجلس خاطرنشان کرد: درگیری در کشورهای اسلامی این فرصت را برای برخی از کشورها به‌وجود می‌آورد که حاشیه‌ای برای خود ایجاد کنند زیرا کشورهای درگیر جنگ داخلی، فرصتی برای توجه به مسائل بین‌المللی نخواهند داشت و به دنبال برقراری امنیت در داخل کشورشان هستند و از طرف دیگر این درگیری‌ها به کشورهای قدرت‌طلب، این فرصت را می‌دهد که با اعزام نیرو در مسائل داخلی کشورها دخالت کرده و قلمرو حکومتی خود را گسترش دهند.


وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه به خاطر حمایت‌های برخی از کشورهای منطقه از تروریسم، آنها توانسته‌اند امنیت منطقه را بهم بریزند ولی اکنون که حوزه عملیات گروه‌های تروریستی گسترش پیدا کرده و برخی از کشورهای حامی آنها را با خطر مواجه ساخته است، تلاش برای نابودی آنها بیشتر از گذشته فراهم آمده است.


دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به تشکیل کمیسیون‌های مشترک میان ایران و الجزایر برای گسترش همکاری‌های اقتصادی، اظهار داشت: امیدوارم که تشکیل این کمیسیون به گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور منجر شود زیرا متاسفانه با وجود اشتراکات فراوان، همکاری‌های اقتصادی در سطح پایین قرار دارد.


وی تصریح کرد: پروژه‌های زیادی در کشور شما در حال انجام است که متخصصان ایرانی می‌توانند در انجام آنها به شما کمک کنند و همچنین با تسهیل قوانین و مقررات سرمایه‌گذاری و انجام امور تجاری می‌توان به گسترش این همکاری‌ها کمک کرد.


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله نفت موضوع دیگری است که کشورهای منطقه و همچنین کشورهای دارای نفت باید بر روی آن به تفاهم برسند زیرا اکنون به خاطر سیاست اشتباهی که برخی کشورها بر روی قیمت نفت انجام داده‌اند، هم به خود و هم به دیگر کشورها آسیب رسانده اند و ضرر خودشان هم در این میان کم نبوده است و حالا زمان آن رسیده که این اشتباه اصلاح شود.


وی در پایان خاطرنشان کرد: حل و فصل مسائل مورد نیاز به همت عمومی دارد و کشور الجزایر نیز می‌تواند در این میان نقش‌آفرین باشد.


عبدالمالک سلال نخست‌وزیر الجزایر نیز ضمن تشکر از ایران به دلیل مواضع صحیحی که نسبت به توافقات هسته‌ای خود داشته و تبریک موفقیت ایران در مذاکرات با کشورهای 1+5 گفت: با توجه به بحران‌های منطقه‌ای خیلی خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران توانست با اقتدار و دفاع از مواضعش، قدم‌های مثبت و بزرگی در این توافق بردارد.


وی افزود: اکنون در کشورهای سوریه، لیبی، عراق و یمن شاهد درگیری و جنگ هستیم که این مسئله امنیت منطقه و خیلی از کشورها را دچار مشکل ساخته است و از طرفی حضور داعش و تلاشی که این گروه برای قدرتمندتر کردن خود می‌کند، موضوع امنیت کشورها را بیشتر دچار اختلال می‌سازد.


نخست‌وزیر الجزایر ضمن تاکید بر لزوم همکاری‌ کشورها برای مقابله با داعش و تروریسم، تصریح کرد: گروه‌ تروریستی داعش، چهره اسلام را مخدوش می‌سازد و رهبران کشورهای اسلامی باید با هوشیاری از درگیری‌های داخلی و بین‌المللی ممانعت به عمل آورند تا غربی‌ها که به دنبال سوءاستفاده از این موقعیت‌ها هستند، نتوانند به اهدافشان برسند.


وی در ادامه افزود: ما این اطمینان را داریم که جمهوری اسلامی ایران به زودی توانایی سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را افزایش خواهد داد و می‌تواند در برقراری امنیت منطقه و همچنین گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها و الجزایر، تاثیرگذار باشد.


عبدالمالک سلال با ابراز نگرانی از قیمت پایین نفت در جهان تاکید کرد: باید در سیاستگذاری قیمت نفت تجدیدنظر شود و باید از این سرمایه در زمینه‌های اقتصادی استفاده شود و نه سیاسی.


وی از اینکه برخی کشورها از نفت به‌عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کنند، ابراز تاسف کرد.


نخست‌وزیر الجزایر گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی که به زودی میان ایران و الجزایر تشکیل می‌شود می‌تواند راهگشای گسترش روابط میان دو کشور شود و در زمینه بهای نفت به کلید توافقات برسیم.


وی همچنین با اشاره به بحران لیبی، افزود:‌اگر دولت انتقالی در لیبی تشکیل شود این بحران‌ها خاتمه پیدا می‌کند ولی متاسفانه به دلیل دخالت برخی از کشورها، رسیدن به این هدف کمی مشکل است اما ما تلاش می‌کنیم که هر چه سریع‌تر این اتفاق بیفتد.


سلال گفت: ما با دخالت هر بیگانه‌ای در امور داخلی کشورها مخالفیم و معتقدیم که مردم هر کشور خود باید برای سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند زیرا کشورهای بیگانه فقط به دنبال منافع خود هستند و دلسوزی برای مردم آن کشور ندارند.


نخست‌وزیر الجزایر در پایان ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواضع محکمی که همیشه برای برقراری صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم داشته است، خواستار ادامه این حمایت‌ها و تلاش در جهت بهبودن روابط کشورهای منطقه شد.


برچسب ها:
لاریجانی ،

مجلس ،

الجزایر ،