رفع چالش‌ها برای بهره‌برداری از پالایشگاه‌های گاز
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۵:۴۳ PM


رئیس جمهور روسیه: مجمع کشورهای تولید‌کننده گاز ، نقش بسیار مهمی را در آینده تامین گاز جهان بر عهده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ولادیمیر پوتین در اجلاس سران کشورهای تولیدکننده گاز افزود: این مجمع ، سازمانی با اعتبار بین‌المللی است که هر کدام از اعضا با محوریت گاز می‌توانند منافع خود را تامین کنند چرا که کشورهای عضو 79 درصد تولید گاز جهان و نیمی از تجارت این انرژی را به عهده دارند.


وی با بیان اینکه روسیه در زمینه‌های اکتشاف، تولید و پالایش و حمل و نقل انرژی گاز سرمایه‌گذاری زیادی صورت داده و در تامین امنیت و انتقال گاز طبیعی سهم زیادی داشته است گفت: مطمئن هستیم اجلاس امروز هم بسیار مهم است و تصمیمات جدی خواهد داشت و توافقات آن نیز در سند نهایی گنجانده می‌شود تا کار ما موثرتر شود.


رئیس جمهور روسیه گفت:‌ یکی از عوامل اصلی توسعه پایدار، همان گاز طبیعی است که ایرانی‌ها نیز در این باره پیشنهادی داشته‌اند چراکه انرژی گاز، به صرفه و پاک است که سال به سال بر مصرف آن نسبت به سایر انرژی ‌ها در جهان افزوده می‌شود.


وی پیش‌بینی کرد مصرف روز‌افزون گاز طبیعی به حدی افزایش یابد که در سال 2040 به پنج تریلیون فوت مکعب در روز برسد.


رئیس جمهور روسیه بر ضرورت رفع چالش‌ها به منظور بهره‌برداری سریع‌تر از پالایشگاه‌های گاز و بهره‌برداری‌های زودتر از آن همزمان با توسعه زیرساخت‌ها در کشورها تاکید کرد و گفت:‌ برای پاسخگویی تقاضای مصرف‌کنندگان باید برای انتقال گاز طبیعی و همچنین مسیر‌های ترانزیت آن اقدامات جدی صورت دهیم که نیازمند سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک کشورهای عضو مجمع است.


روشهای جدید برای فروش گازرئیس جمهور روسیه گفت : فناوری های جدید ، ساختارهای بازار گاز را تغییر می دهد و روش های جدیدی برای فروش و تجارت این کالا به وجود آمده است .


پوتین افزود : باید خطر سرمایه گذاری را کاهش داد و برای تامین امنیت ارائه گاز طبیعی باید هم مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان نقش خود را ایفا کنند .


وی گفت : ما در سال گذشته بورسی را در کشورمان افتتاح کردیم که گازمان را به فروش برساند و درصددیم تا سالی 35 میلیارد متر مکعب گاز را از طریق بورس به فروش برسانیم که 8 درصد کل فروش ما را شامل می شود .


رئیس جمهور روسیه گفت : برای جلب سرمایه گذاری نباید از تجربه ای که در گذشته داشتیم صرفنظر کنیم چرا که قراردادهای درازمدت میان کشورها همبستگی میان این کشورها به وجود آورده است .


پوتین افزود ‌: پروژه استراتژی ملی انرژی روسیه تا سال 2025 در حال تدوین است و ما افزایش چشمگیری را برای تولید گاز در نظر گرفته ایم و برای سال 2035 بیش از 855 میلیارد متر مکعب گاز تولید خواهیم کرد .


وی گفت : با همکاران و شرکایمان در اتحادیه اروپا در نظر داریم کارهای زیرساختی زیادی را انجام دهیم و همچنین درصددیم به شرق هم صادرات داشته باشیم.


پوتین افزود : با چین و سایر شرکا نیز قراردادهایی داریم و همچنین در نظر داریم فروش گازمان به آسیا را تا 128 میلیارد متر مکعب افزایش دهیم .


وی گفت : ما همچنین فروش گاز فشرده را تا 60 میلیارد تن افزایش می دهیم که این 13 درصد حجم کل بازار این محصول است و در صددیم این کار را به سمت شرق و غرب انجام دهیم .


پوتین گفت : روسیه می تواند این مشکلات را با همکاری شرکایش در مجمع کشورهای صادرکننده گاز و دیگر کشورهای علاقه مند به تامین تقاضای گاز طبیعی در بازارهای بین المللی پشت سر بگذارد.


برچسب ها:
پوتین ،

روسیه ،

گاز ،