چهارمین اجلاس در بولیوی برگزار شود
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۶:۰۵ PM

رئیس جمهور بولیوی درخواست کرد که چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در این کشور برگزار شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اوو مورالس در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران در سخنانی با تشکر از مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران افزود: گروه‌های فشار ازجانب امریکا به من فشار می آورند و تهدید می کردند که به هیچ وجه صلاح نیست شما با رئیس جمهور ایران نشست داشته باشید اما خوشبختانه ما امروز این مسائل را پشت سر گذاشتیم.

وی گفت : از اینکه ما را به مجمع کشورهای صادرکننده گاز دعوت کردید و با مهمان نوازی، دوستی و سخاوت پذیرفتید، تشکر می کنم.

رئیس جمهور بولیوی افزود: خدمت همه رؤسای جمهور و رؤسای دولت های عضو سلام عرض می کنم و همچنین با رئیس جمهور روسیه و ملت روسیه به خاطر اتفاقاتی که اخیراً افتاده است، اعلام همدردی می کنم.

وی با بیان اینکه ما در کنار شما هستیم و در واقع این اقدامات تروریستی باعث تاسف است ادامه داد: ما هفته گذشته شاهد حملات تروریستی بودیم که این حملات جان خیلی‌ها را گرفت که از همینجا با ملت ها و دولت های جهان اعلام همبستگی می کنم.

اوو مورالس گفت: ما در سال 2013 که برای شرکت در اجلاس به روسیه دعوت شدیم در آنجا تبادل نظر خوبی داشتیم و تجربیات خیلی خوبی کسب کردیم.

وی افزود: بر اساس شناخت ، دانش ، تجربیات و فناوری هایی که برخی از کشورهای عضو دارند، می‌توانند به کشورهایی که فاقد آن هستند کمک کنند.

اوو مورالس ادامه داد : در آنجا (اجلاس روسیه) بحث و تبادل نظر در چارچوب صادرات و واردات گاز به عنوان انرژی پاک مطرح ش .

رئیس جمهور بولیوی گفت : خیلی مهم است که ما در چارچوب این مجمع جلساتی را که داریم به نتیجه برسانیم به ویژه که ما حق مالکیت و حق حاکمیت بر منابع گازی و منابع طبیعی خودمان را به همه ثابت کرده‌ایم.

وی افزود : به خصوص ما در بولیوی بعد از انقلابی که داشتیم طی 10 سال گذشته موفق شدیم خیلی از موضوعاتی را که در بحث شرکت های چندملیتی بود، ملی کنیم.

اوو مورالس گفت : خوشبختانه اکنون به لطف خدا و بر اساس خواست و اراده مردم بولیوی حق حاکمیت کامل بر انرژی های مختلف از جمله گاز را داریم.

وی افزود : متاسفانه یکی از مشکلاتی که در عرصه بین المللی همه با آن مواجه هستیم گرم شدن کره زمین است و حق حاکمیت بر منابع طبیعی هر کشوری ازجانب آن دولت و ملت بسیار مهم است و از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

رئیس جمهور بولیوی گفت: به رغم تلاش استکبار جهانی و استعمارگران ما امروز مفتخریم بگوییم صاحب و مالک منابع طبیعی خودمان هستیم.

وی ادامه داد: ما خاطرات بدی از استعمار و از تاریخ کشورمان داریم در هر صورت ما در دنیای دیگری داریم زندگی می کنیم و دنیای تحت تسلط استعمارگران گذشته است .

اوو مورالس گفت : بسیار خوشحالم که در این عرصه می توانیم تجربیات، دانستنی‌ها و نظرهای خود را مبادله و تصمیم گیری کنیم و تدابیر لازم را بیندیشیم و همکاری ها را تقویت کنیم.

وی افزود : بسیار مهم است که ما هماهنگ و همگون در عرصه این مجمع گازی عمل کنیم .

رئیس جمهور بولیوی گفت : ما به یمن مبارزه ملت مظلوم بولیوی اکنون توانستیم حق مالکیت و حق حاکمیت بر منابع طبیعی خود را داشته باشیم .

وی افزود : ما به یمن این اراده ملی در بولیوی شاهد جلب و جذب فزاینده سرمایه گذاری ها از خارج هستیم .

رئیس جمهور بولیوی ادامه داد : ما اکنون شرکای خیلی خوبی داریم و سعی کردیم شرکایی که با ما رابطه برد - برد داشته باشند ، روز به روز افزاش بدهیم و این الگو باعث شده است ما تاریخ فقر کشور خود را فراموش کنیم.

وی گفت: یک زمانی بولیوی یکی از ضعیف ترین کشورهای امریکای جنوبی و دومین کشور فقیر کل امریکا بود.

رئیس جمهور بولیوی در پایان از رئیس جمهور ایران به عنوان برگزارکننده این اجلاس درخواست کرد که چهارمین اجلاس در بولیوی برگزار شود.