لزوم همکاری‌ بیشتر کشورهای تولیدکننده گاز
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۶:۰۵ PM


رئیس جمهور عراق یکی دیگر از سخنرانان اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران بود که در سخنان خود ضمن تشکر از دولت و ملت ایران برای برگزاری موفقیت آمیز این اجلاس گفت‌: این نشست نتیجه همکاری های بین کشورها و ملت‌هاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، فؤاد معصوم با اشاره به اینکه انرژی گاز باید عامل قدرت و وحدت ما در زمینه خدمت ملت ما به ملت های جهان باشد، به تشریح وضع صنعت گاز و تولیدات عراق پرداخت.


وی ذخایر گازی عراق را 121 تریلیون مترمکعب ذکر کرد و گفت: این کشور 25 درصد ذخایر گازی جهان را داراست و در حال حاضر از نظر ذخایر گازی یازدهمین کشور جهان به شمار می رود .


رئیس جمهور عراق افزود : در سال جاری نیمی از تولیدات این کشور را گاز تشکیل داده است و همچنان در زمینه صنعت گاز در حال سرمایه گذاری هستیم.


وی اضافه کرد: دولت عراق پروژه های مشترکی را با برخی از کشورهای مهم شروع کرده است.


رئیس جمهور عراق تصریح کرد: ما به شکل مستمری برای ایجاد لوله های گازی و همچنین مخازن گاز با جمهوری اسلامی ایران همکاری خوبی داریم و در استان نینوا یک پروژه را در این زمینه با ایران به انجام رساندیم و دومین پروژه در بصره نیز مورد توافق قرار گرفته است.


وی افزود : عراق همواره تلاش دارد که وضعیت اقتصادی خود را با صادرات گاز بهبود بخشد.


آقای فواد معصوم همچنین ضمن اعلام آمادگی عراق برای همکاری های گازی با کشورهای دیگر گفت‌: این همکاری ها می تواند همکاری های منطقه ای را تقویت کند .


وی همچنین پیشنهاد داد قیمت گاز بر اساس پارامترهایی در بازارهای نفت جهان مشخص شود.


برچسب ها:
فؤاد معصوم ،

عراق ،

گاز ،