درچارچوب اوپك گازي مي توانيم قيمت نفت را نيز تعيين كنيم
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۶:۰۵ PM


رئيس جمهور ونزوئلا گفت: در چارچوب اوپك گازي مي توانيم براي تعيين قيمت نفت نيز تلاش كنيم.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما ؛ نيكولاس مادرو در سومين مجمع كشورهاي صادر كنندگان گاز افزود: سلام و ارادت خاصي به دولت و ملت ايران تقديم مي کنم و به خاطر برگزاري موفق اين اجلاس تشكر مي کنم.


وي گفت: سومين اجلاس با هدف استحكام برنامه هاي دو اجلاس پيشين قطر و مسكو برگزار مي شود و در مسكو به نتايجي رسيديم كه در اين اجلاس در پي استحكام بخشيدن به برنامه هاي


قبلي هستيم.


مادرو افزود: يكي از مسائل مهم براي مجمع اجلاس سوم تبادل تجربيات است و باعث خوشحالي است كه جمهوري آذربايجان هم به جمع ما افزوده شد.


وي گفت: اميدواريم اجلاس سوم چارچوب هاي تعيين شده را بيشتر تقويت كند.


رئيس جمهور ونزوئلا افزود: قبل از انقلاب بوليواري در ونزوئلا و كشورهاي آمريكا لاتين ، شركت هاي چندمليتي منابع ما را در اختيار كامل داشتند.


وي اضافه كرد: به تدريج و براساس انقلاب 15 سال پيش (انقلاب بوليواري) صاحب منابع طبيعي خود شديم و بعد فرمانده چاوز ، سلف من ، ونزوئلا را به جايگاه خوب توسعه اجتماعي و اقتصادي رساند.


وي گفت: در چارچوب حاكميت خود صاحب ذخاير مهم هستيم و بر همين اساس مقام پنجم ذخاير گازي را در دنيا در اختيار داريم.


مادرو افزود: در مجمع تهران توانستيم كشورها و دولت هاي همسو را پيدا كنيم و اين مجمع امكان تبادل اطلاعات و تجربيات را به كشورهاي عضو مي دهد و به بركت اين مجمع روز به روز شاهد يكپارچگي مواضع و پيشرفت كشورهاي عضو خواهيم بود.


رئيس جمهور ونزوئلا گفت : در چارچوب اهداف و اصول اين مجمع مي توانيم انرژي هايي پاك مثل گاز را به كشورهاي عضو و در عرصه بين المللي عرضه كنيم.


وي افزود: در آمريكاي لاتين پروژه هاي زيادي را شروع كرديم و با ترينيداد و توباگو مشغول اكتشاف مشترك منابع گازي هستيم تا صادرات داشته باشيم.


مادرو گفت:‌ در چارچوب كشورهاي عضو آلبا (اتحاديه بوليواري براي ملت هاي آمريكاي لاتين) نيروگاه و پروژه اي داشتيم كه 10 سال از تأسيس آن مي گذرد و براساس آن شاهد همگرايي بين كشورهاي منطقه بوديم.


وي افزود: اين پيمان ما را به اين سمت مي برد كه تا سال 2030 بتوانيم در منطقه خودمان به توسعه پايدار برسيم.


رئيس جمهور ونزوئلا گفت: پروژه هايي را كه فرمانده چاوز ابداع كرد ايجاد خطوط لوله گاز براي انتقال گاز و نفت از كشورهايي مثل ونزوئلا به بقيه كشورها بود و ما در سايه دستاوردهاي اين مرد بزرگ و فقيد شاهد توسعه در خيلي از كشورهاي آمريكاي لاتين هستيم.


وي افزود : ما شاهد توسعه خطوط لوله گاز از ونزوئلا به كلمبيا و كشورهاي حوزه درياي کارائيب هستيم كه هدف آن رساندن گاز به آمريكا مركزي است.


مادرو در ادامه گفت: از پيشنهاد بوليوي براي برگزاري چهارمين اجلاس كشورهاي صادر كننده گاز در آن كشور حمايت كامل مي کنيم.


رئيس جمهور ونزوئلا در پايان از دبيركل و رئيس جمهور كشورمان به خاطر تقويت اين مجمع و همچنين همه سازمان هايي که براي برگزاري مجمع كمك كردند ، تشكر و ابراز اميدواري کرد اين مجمع بتواند در قرن 21 موجب توسعه كشورهاي عضو شود.


برچسب ها:
نیکولاس مادرو ،

ونزوئلا ،

گاز ،