گسترش روابط دو جانبه ایران و صربستان
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۲:۵۸ PM


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه سفر خانم گویکوویچ رئیس پارلمان صربستان به ایران به گسترش روابط دوجانبه و ایجاد فهم مشترک در صحنه بین الملل منجر می شود.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با همتای صربستانی خود افزود: امروز میزبان رئیس پارلمان صربستان بودیم خوشبختانه دو کشور روابط تاریخی و خوبی از گذشته داشته‌اند و حتی زمانی که صربستان جزو کشور یوگوسلاوی سابق بود روابط اقتصادی و سیاسی ایران و صربستان در جایگاه مناسبی قرار داشت و در دوره جدید نیز روابط سنجیده ای در این حوزه ها وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث روابط پارلمانی میان ایران و صربستان گفتگوهای سازنده ای در سال های اخیر انجام شده است افزود: سفر خانم گویکوویچ به تهران دارای اهمیت بسیاری است و در مذاکرات امروز درباره گسترش روابط پارلمانی و کمیسیون ها و در زمینه گسترش روابط اقتصادی و بخش های متنوع صحبت و بحث شد.

آقای لاریجانی گفت: قطعا سفر رئیس پارلمان صربستان هم از نظر روابط پارلمانی و هم از نظر گسترش روابط اقتصادی دارای اهمیت است. همچنین در دیدار امروز درباره بحران های منطقه ای از جمله در حوزه بالکان و منطقه ما و خطر تروریسم و مشکلات ایجاد شده برای جهان و روش های مبارزه با تروریسم مذاکراتی صورت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در سفر قبلی من به صربستان در تمام این حوزه ها گفتگوهایی صورت گرفته بود اما قطعا نتیجه سفر خانم گویکوویچ به ایران به گسترش روابط دوجانبه و ایجاد فهم مشترک در صحنه بین الملل منجر می شود.

در ادامه خانم مایا گویکوویچ با تشکر از دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی بر گسترش روابط دوجانبه دو کشور تاکید کرد و گفت: روابط ایران و ما از زمان یوگوسلاوی سابق برقرار بوده است و در حال حاضر نیز ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به توافقات انجام گرفته در دیدار با لاریجانی افزود:‌ در خصوص توسعه روابط پارلمانی، گروه‌های دوستی و کمیسیون‌های مشترک صحبت و تبادل نظر کردیم؛ همچنین درخصوص برگزاری کمیسیون اقتصادی دو کشور که به زودی برگزار می‌شود، توافقاتی انجام شد که امیدوارم این روابط اقتصادی موجب تقویت روابط سیاسی دو کشور نیز بشود.

مایا گویکوویچ سفرش به تهران را دو روزه اعلام کرد و گفت: در این دو روز در تهران در خصوص مسائل منطقه‌ای صحبت‌های خوبی با مقامات جمهوری اسلامی انجام خواهم داد؛ همچنین درمورد توسعه روابط اقتصادی و تبادل در زمینه‌های اقتصادی، علمی، آموزشی، گردشگری و تجارت صحبت‌هایی خواهیم کرد که امیدوارم بر تعمیق و گسترش روابط دو کشور تاثیرگذار باشد.

رئیس مجلس صربستان تصریح کرد: در نشست امروز نیز درباره افزایش تبادلات تجاری بین دو کشور صحبت کردیم و امیدوارم این گفتگوها زمینه خوبی برای تقویت روابط ایران و صربستان باشد.

ایران از حفظ وحدت داخلی صربستان حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در دیدار خانم "مایا گویکوویچ گفت: روابط دو کشور ایران و صربستان ریشه تاریخی دارد و تجار ما از زمان سابق با شما در ارتباط بودند هرچند که در حال حاضر سطح روابط اقتصادی ما در حد قابل قبولی نیست.

آقای علی لاریجانی امروز افزود: دولت و مجلس ما کمک خواهد کرد که زمینه‌های روابط تجاری و اقتصادی در کشور رشد پیدا کند و دراین زمینه گروه دوستی و کمیسیون تخصصی را فعال خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: حوزه های کشاورزی، محیط زیست، انرژی و گردشگری برای فعالیت های مشترک دو کشور مناسب است و اگر شما مایل هستید در همین سفر می توانید با مسئولان مربوط وارد مذاکره شوید.

رئیس مجلس درادامه با اشاره به خطر نفوذ تروریسم در منطقه،تاکید کرد: ما تا جایی که می توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می کنیم و امیدواریم که سایرکشورها هم در این راستا قدم های جدی بردارند و این مشکل را نه فقط از طریق نظامی، بلکه ریشه ای درمان کنند.

آقای لاریجانی درپایان ضمن تشکرازموضع دولت صربستان درحمایت از آوارگان گفت: مسئله پناهجویان یک مسئله انسانی است و ما خود سال‌هاست که به پناهندگان زیادی اسکان داده ایم.

مایا گویکوویچ هم در این دیدار تصریح کرد: صربستان بسیارعلاقه‌مند به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است و از سا‌ل‌ها پیش تلاشمان را دراین خصوص آغاز کرده ایم.

وی افزود: سفر معاون نخست وزیر صربستان و سایر مقامات به ایران، نشان دهنده اشتیاق این کشور به گسترش روابط در حوزه های فرهنگی، ورزشی، محیط زیست و گردشگری با ایران است.

رئیس مجلس شورای ملی صربستان تصریح کرد: هر چند دولت ها تمایل به گسترش همکاری ها دارند اما این پارلمان ها هستند که با تصویب چارچوب های قانونی می توانند به این روابط شکل حقوقی بدهند و رسمیت ببخشند.

وی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد می کنم برای گسترش همکاری های بین المللی، نمایندگان ما در اتحادیه بین المجالس و سایر مجامع بین المللی ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و نظرهایشان را در خصوص چگونگی گسترش ارتباطات دوجانبه به اشتراک بگذارند.

"مایا گویکوویچ" همچنین ضمن تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم که به عضویت اتحادیه اروپا درآییم و برای ما در این زمینه سخت‌گیری های زیادی می شود ولی ما تأکید کرده ایم که به هیچ وجه کشور مستقلی به نام "کوزوو" را به رسمیت نخواهیم شناخت، چون کوزوو یکطرفه از ما جدا شد و برای خود اعلام استقلال کرد و همچنین هنوز 5 کشور اروپایی، استقلال این کشور را به رسمیت نشناخته‌اند و امیدواریم که دیگرکشوری این استقلال را به رسمیت نشناسد.

وی با اشاره به مسئله آوارگان تاکید کرد: کشور ما بر سرراه عبور پناهجویان به کشورهای غربی قرار دارد و برای اسکان موقت چندروزه آنها هزینه های زیادی می پردازیم، ولی از آنجاکه خود سال‌های سختی در زمان جنگ داشته ایم، مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی بندیم؛ اما متأسفانه برخی ازکشورهای اروپایی درحال دیوارکشی مرزهای خود برای عدم عبور پناهندگان هستند که این مسئله کار ما را سخت خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای ملی صربستان تأکید کرد: مجلس صربستان شریک خوبی برای دولت صربستان بوده و در بهبود مناسبات اقتصادی قدم های مثبتی برداشته است و امیدواریم که این روند را با کشور شما هم داشته باشیم و موافقتنامه‌هایی در کمیسیون مشترک بین دو کشور منعقد شود که به گسترش این روابط کمک کند.


برچسب ها:
لاریجانی ،

صربستان ،

گویکوویچ ،

روابط اقتصادی ،